1.03.2018

Günce yazacağım dedim. Her gün yazacağım dedim.

Bir güncede insan daha çok kendinden bahseder. Ama ben kendimden bahsetmek istemiyorum. Neden “günlük” değil de “günce” kelimesini kullandığımdan bile bahsetmek istemiyorum. “Günce” diye hayali okuyucularına “deneme” yazıları kakalamaya çalışan biri olmak istemiyorum.  Edebi türler arasında kesin bir ayrıma varamayan, kararsız ve biraz da cahil, güncel-popüler bir takım yazarlar gibi de olmak istemiyorum.

Kızımın adı Gülce ve bir gün kızımın adıyla bir kitap yayımlayacağım. O gün gelmeden “Günce” diye bir kitap yayımlayabilirim. Tabi yayıncıların gönlünü edebilirsem. “Günlük” değil de “günce” kelimesini kullanmanın tek nedeni bu. (Öyle sandığınız gibi bir takım alternatif kelimelerle artistlik yapmak değil, aslında entelektüellik yapmak diye de bir tabir kullanılmalı, dili zenginleştirmeye mi çalışılmalı ne?) Kafiye takıntısı, göze hoş görünme hevesi, bu kelimeyi kullanmamın sebebi işte bunun gibi şeyler.

İstesem size basit bir takım tercihlerimin altındaki temel nedenleri açıklamam. İstesem binlerce sayfa yazar ama her şeyi gizlerim. Kimse de bana bir şey diyemez. İstesem lafı uzatır hiçbir şey anlatmadan, bir sürü şey anlatırım. İstesem, aşk, sevgi, Allah, kalp, yürek ya da tam tersi …tir, amk, piç, .öt gibi kelimelerin cazibesini kullanarak sizleri aldatır, (belki avlar, tuzağına düşürür mü deseydik) binlerce sayfa yazı yazarım. Ama ben sahtekar mıyım? Bilmiyorum ama olmak istemiyorum. Her neyse!

Kafiye takıntısının ciddi akıl hastalığı belirtilerinden olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız bilin. Hayranı olduğunuz, kitaplarını elinizden düşürmediğiniz yazarları, gerçek hayatta evinize bile almak istemeyebilirsiniz. Onlarla herkese açık bir kafede oturmak birçok açıdan daha güvenli olabilir. Bir yazarla aynı evi paylaşmak büyük travmalara neden olabilir. İşte böyle. Davulun sesi uzaktan hoş gelir.

A.Kızıltaş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s