Bazen abi İhsan kim, Mustafa kim diyenler oluyor. Bunlar benim kafamda yaşayan insanlar. Roman kahramanlarım yani. Yayımlanmamış bir iki roman dosyamdan fırlamış, pırtlamış, hortlamış bir takım karakterler bunlar. Sizin gibi değiller yani, sizden değiller, bendenler, sizinle bir ilgisi yok, kimse üstüne alınmasın. Diğer Mustafalarla, İhsanlarla ilgisi yok bunların. Bunlar ayrı. Tamam neyse. Kendimden bir alıntı yapıyorum.

“Mustafa dalar gene. Bu gariban ahlakını da hiç terk edememiştir. Ne yapsa da gözlerinin bir köşeye takılmasına, dalıp gitmesine mani olamaz. Düşünür. Düşünür Mustafa. Allah onu da bu dünyaya düşünmesi için göndermiş anlaşılan. Git, aralarına karış, kendini belli etme, onlar gibi olmadığını ulu orta her yerde söyleme, düşün, gece gündüz düşün, beni düşün, sevdiğin kızı düşün, anneni düşün, İhsan’ı düşün, insanları düşün, dünyayı düşün, “bütün bunlar niye” diye düşün, “ne oluyoruz” diye düşün, yaşamı düşün, ölümü düşün, öldükten sonra ne olacağını düşün, ben var mıyım, yok muyum onu düşün, (tabi ki de varım ama sen yine de düşün), memleketi düşün, memleketleri düşün, yapabileceklerini düşün, yapabileceğin şeyleri aslında nasıl da yapamayacağını düşün, kolunun kanadının nasıl da kırıldığını düşün, düşün Mustafa, düşün, düşün, düşün, çıkmaza girersen kelimeleri düşün, kelimeleri sırf sen daha iyi düşün diye yarattım zaten, bazıları anlaşmak için, iletişim kurmak için kelimeler var zanneder, yok öyle bir şey Mustafa, zavallılar, bu kadar basit şeyler için kelimelere ne gerek var, bilakis kelimeler anlaşılmamak için daha uygundur, düşün Mustafa, aldırma sen onlara, kelimelerimle düşün, “istersen içe dönük olabilirsin”, düşün Mustafa, kelimeler de, yazı de, sayfalar de, söyle, boş sayfalar, dolu sayfalar, düşün Mustafa, ben de yardımına geleceğim birazdan, seni pek de ilgilendirmeyen bir ülkedeki kargaşa hakkındaki son sözlerimi de söyleyeyim, gelip sana yardım edeceğim, ilham vereceğim sana söz, Allah benimle diye çaka satma yalnız, bir takım mutasavvıflar gibi burada Allah’tan başka kimse yok falan da deme, sakın ha, sonra keserler seni kıtır kıtır alimallah da, kimsecikler bir şey yapamaz, beni karıştırma, ben ne yapıp ne yapmayacağımı çok iyi biliyorum, insanlar ne zamandan beri yaratanlarına akıl verir oldular, ne zamandan beri bu kadar küstahlaştı her şey Mustafa, bazen yetti artık deyip sura üfletesim gelmiyor da değil hani, düşün Mustafa, beni düşün, insanları düşün, sevdiğin kızı düşün, anneni düşün, İhsan’ı düşün, garibim gözünün içine bakıp duruyor bir bardak daha alır mısın diye, alırım İhsan, bir değil bin bardak daha alırım, doldur sen korkma, düşün Mustafa,  yapabileceğin tek şey bu. Sonra çık, tekrar bana gel.

            Sayfalar İhsan, sayfalar, sayfalar, dolusu, boşu İhsan, her yerdeler, sayfalar içine ne yazılacağından habersiz İhsan, sayfalar tedirgin, sayfalar yorgun, sayfalar kirli, sayfalar sonumuz olacak İhsan. Nasılız İhsan, güzel miyiz sence? Güzeliz değil mi? Yüreğinde bir kadının acısı olan her adam güzel adamdır İhsan.

            İhsaaaaan! Tımarhaneler deli, hastaneler hasta, mahkemeler suçlu olduğunu kabul etmeni istiyor. Yoksa sana yardım edemezlermiş. Bazı ön kabullere ihtiyaç varmış. Bense çaresizce, yarım yamalak İngilizcemle “letmigopiliis” diyip duruyorum İhsan. Bizi ne kadar çok saçmalığa, ne kadar çok Türkçe dublaj yaşamlara maruz bırakmışlar İhsan. İnsan maruz kaldığı şeyin mazuru mudur İhsan? Böyle bir söz var mıdır? Yok mudur? Nasıl yoktur? Daha az evvel ben söyledim ya İhsan. Sen bana nasıl yok dersin! Ya varsa, ya varsam. O zaman ne olacak İhsan! Sen benim daha az evvel söylediğim bir söze nasıl yok dersin İhsan? Az evvelin de karnı ağrısın, bunu bana nasıl yaparsın İhsan?

Özür dilerim İhsan. Sesimi biraz yükselttim sana karşı. Biliyorsun biraz öfkeliyim, biraz deliyim, biraz da çaresiz bir hastalıkla malülüm, nazım bir sana geçiyor İhsan. Affet beni. İnanma kimseye. Benden başkasını dinleme. Bizim kimseye ihtiyacımız yok İhsan. Sakın kanma onlara. Nevırgivap İhsan. Ben seni biliyorum, Allah seni biliyor, …mişim arta kalanını yorma kafanı İhsan.”

A.Kızıltaş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s